Mandabatmaz: історія бренду, кав'ярні, сім'ї
Чому Мандабатмаз?
Кави... протягом сотень років він завжди була цінним. Процес від вирощування кавових кущів до подрібнення зерен, приготування кави на вогні, її подання і духу гостинності - все це має одну спільну рису - насолода. Кава Мандабатмаз проводиться шляхом обжарювання і екстракції спеціальних відібраних кавових бобів, які використовуються у світі лише виробником Мандабатмаз. Це унікально!
Виробник Мандабатмаз і однойменна кав'ярня на Істікляль (центральна вулиці Стамбула) готує каву з 1967 року. Там готують кращий турецький кави для своїх гостей у всьому місті. Кав'ярня Mandabatmaz є частиною туристичних маршрутів для гурманів з 35 різних країн світу. Mandabatmaz був нагороджений Сертифікатом якості від TripAdvisor (відомий сервіс для мандрівників). Своїм запахом смачної турецької кави, який не зникає ніколи, пн вносить свій внесок у чарівний світ стамбульського району Бейоглу.
Секрет кави Мандабатмаз не розкритий в одному місці, в одному ресурсі всесвітньої павутини. Адже ми говоримо про особливий бренд турецької кави, який особливий з моменту вирощування бобів і до вибору температури води для приготування кави, інтенсивності вогню і часу варіння кави. Це дивно, наскільки ці дрібні деталі мають значення для чашки кави в 50 м! Але це так.
Кавовий сервіс
Кав'ярня Mandabatmaz прихована від неуважних очей в прольоті глухому куті між будинками. І обладнана дуже просто. Всього десятком маленьких дерев'яних табуреток і столиками, що стоять уздовж стіни вузького проходу між будинками. Там завжди тінь у спекотний день на истикляле дуже охоче згорнути в цей коридор із кавовим ароматом. З часів 1967 року тут мало що змінилося. Атмосфера та ж, меблі та ж, все та ж аудиторія - любителі кави, вони ж бізнесмени, студенти, туристи, гуртка друзів. Одним словом хто-завгодно. Там всі рівні і всі туляться на малеьких табуретках на маленькими столиками.
Хто готує Mandabatmaz в кав'ярні?
Джеміль Филик. Він заснував цей бренд і цю кав'ярню Mandabatmaz. Його день був наповнений безліччю зустрічей і нових знайомств. З самого першого дня він кожен ранок зустрічав відвідувачів кав'ярні і готував їм турецьку каву на піску. А закінчивши варити каву, він відкладав свій древній кавник і готував турецький чай.
Джеміль Филик помер. Його поважали і продовжують шанувати його пам'ять, знаючи його особисто або чуток. Людей, настільки відданих сімейному справі, і люблячих своє ремесло, забути не можливо. Нам пощасливилось бути знайомим особисто з Джемилем. Його справу продовжують його сини.
- "Я готую каву в джезві, а пінки немає. Чому?", - часте запитання, яке ставлять любители кави по-турецьки. Люди намагаються відтворити чудовий смак кави, яким смакували у відпустці чи просто у турецькому кафе. Чому ж кава в джезві вдома може виявитися не такою вражаючою і геть без пінки на відміну від тої, яку готували вам турки?